با ترمه دوزی از صنایع دستی یزد بیشتر آشنا شویم

۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۴۷:۱۴ ب.ظ

با ترمه­ دوزی، هنر استان یزد آشنا شویم

ترمه چیست؟

ترمه نامِ گذاشته شده به پارچه­ی مخصوصی است که منشأ آن استان یزد می­باشد. بطور سنتی، این پارچه با استفاده از ابریشم طبیعی و پشم بوسیله­ی دست بافته شده است. ترمه می­تواند به صورت پارچه، ورق، تابلو و شکل­های دیگر باشد.

ترمه­های سنتی دارای کیفیت خوب بخشی از دارایی و ارثیه­ی یک خانواده می­باشند که بسیار مشابه با روسری­های کشمیری هستند. آنها اغلب کالای استفاده شده در عروسی­های ایرانی می­باشند نظیر سفره­ی ترمه­ای. در این نوع ترمه­ها رشته ­های طلا و نقره ممکن است در بافت شامل شوند، بخشی از یک الگوی گلدوزی شده یا بعنوان یک حاشیه باشند.

یزد و مناطق نزدیک به کرمان دارای شهرت تولید ترمه­ی با کیفیت هستند. مانند فرش­های ایرانی، ترمه­ی سنتی استان یزد و کرمان نیز معروف به دارا بودن کیفیت و مهارت برتر می­باشند.

محصولات ترمه

امروزه ترمه­ های گران ­قیمت ­تر، سفره یا رومیزی­های به اندازه­ی حدود 150 سانتی­متر (5 فوت) مربع می­باشند. محصولات دیگر ترمه روسری­ها، روکش­های کوسن و تشک­ها هستند. بهرحال ترمه­ها همچنین برای تولید پرده­ها، لباس­ها، پوشش­های لحاف، کمربندها، رداها و حتی پوشاک سلطنتی سر نظیر عمامه مورد استفاده قرار گرفتند.

ارزیابی ارزش محصولات ترمه

ارزش ترمه بر اساس موارد زیر می­باشد:

- نرمی و کیفیت بافت و رشته؛

- شامل کردن طلا و نقره تا حد چشمگیری ارزش این پارچه را افزایش می­دهد؛

- تعداد رشته­های رنگی استفاده شده در بافت. هر اندازه که تعداد رنگها بیشتر باشد، ارزش آن بیشتر خواهد شد. ترمه­هایی که استادانه درست شده­اند می­توانند دارای دویست تا سیصد رشته­ی رنگی مختلف باشند؛

- تعداد لایه­هایی که پارچه را تشکیل می­دهند، هر اندازه که تعداد لایه­ها بیشتر باشد، ارزش پارچه بیشتر می­شود؛

- افزودن یک حاشیه و حاشیه­های وسیع­تر؛

- طرح­هایی که با ظرافت بافته شده­اند معمولاً دارای ارزش بیشتری نسبت به طرح­های گلدوزی شده می­باشند. طرح­های گلدوزی شده بصورت پیچیده، سرمه­دوزی نامیده می­شوند. طرح­های چاپی کمترین ارزش را دارا می­باشند؛

- منحصربفردی طراحی؛

- آستردوزی پارچه. آستردوزی معمولاً ارزش پارچه را افزایش می­دهد؛

 

تولید ترمه

تولید کردن تره به دو مهارت مختلف نیاز دارد، مهارت اول محصول و طراحی آن و مهارت دوم بافت آن می­باشد. بافنده «گوشواره­کش» نامیده می­شود. یک بافنده ممکن است قادر به ترکیب کردن مجموعه مهارت­های مختلف باشد شاید مثلاً در بافت عامیانه اما هنگامی که محصول پیچیده­تر می­شود، دو فرد یا افراد بیشتری باید بعنوان یک تیم برای تولید کردن ترمه کار کنند. بافت طرح­های پیچیده فرآیند کُندی است که در برخی موارد فقط 25 تا 30 سانتی­متر از پارچه در روز بافته می­شود.

رنگها

یکی از رایج­ترین رنگ­های پیش­زمینه برای یک ترمه قرمز است و سایه­های مختلف قرمز که هنرمندان یزد و کرمان می­توانند تولید کنند کاملاً شگفت­انگیز می­باشند. بطور سنتی، تمام رنگ­ها از منابع طبیعی معمولاً یک منبع گیاهی هستند. برای نمونه، یکی از رنگ­های قرمز پایه قرمز عنابی نامیده می­شود. عناب گاهی اوقات خرمای قرمز نامیده می­شود (با خرماهای درخت نخل اشتباه گرفته نشود). رنگ­های پیش­زمینه­ای رایج دیگر که در ترمه مورد استفاده قرار می­گیرند عبارتند از سبز، نارنجی و مشکی.

تولید ابریشم جای دیگری در ایران

علاوه بر یزد و کرمان مراکز دیگر تولید ابریشم در ایران عبارت بودند از گیلان، مازندران، خراسان اصفهان و کاشان. در طی دوران ساسانی، تولید ابریشم می­توانست تا 3000 تن برسد.