با صنایع دستی اصفهان بیشتر آشنا شویم

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۱۹:۵۹ ق.ظ

آشنایی با صنعت قلم زنی ( صنایع دستی اصفهان)

استفاده از مس بر طبق شواهد و دلایل باستان­شناسی کشف شده به سال 9500 قبل از میلاد باز می­گردد و آن تا پنج هزار سال قبل از میلاد کاملاً مورد استفاده قرار گرفته است (کشف دوره­ی ذوب مس) و سردکاری برای شکل دادن به آن بکار رفته است.

امروزه، بر طبق دلایل باستان­شناسی انکارناپذیر کشف شده در بخش­های مختلف ایران این مسئله تصدیق شده است که مناطق جنوبی و مرکزی ایران در میان قدیمی­ترین مراکز فلزکاری در جهان هستند و فلزکاران ایرانی یکی از پیشگامان کشف ذوب کردن مس در جهان باستان به شمار می­روند.

با بررسی محققان علمی، پیشینه­ی تاریخی هنر قلم­زنی به دوره­ی سکایی­ها بر می­گردد که در قفقاز حدود 5 تا هفت هزار سال قبل زندگی می­کردند. بسیاری از اثرات هنری قفقازی روی اشیاء از جنس طلا، نقره و برنج کشف شده­اند.

در اولین هزاره­ی قبل از میلاد، فلزکاری و قلم­زنی شکوفا و ارزشمند شدند. برخی اثرات مهم آن دوره کشف شده­اند نظیر فنجان­های مارلیک طلایی.

هنر قلم­زنی در دوره­ی هخامنشی:

در این دوره (330-550 قبل از میلاد) هنر قلم­زنی توسعه یافت و ارزشمند شد بطوریکه در دوره­های بعدی تحت تأثیر قرار گرفت. دوره­ی هخامنشی عصر طلایی فلزکاری در برخی رشته­های خاص این هنر بوده است نظیر: ریخته­گری، چکش­کاری، خاتم­کاری با جواهرات و غیره.

 

ابزارها و مواد موردنیاز برای قلم زنی:

مواد موردنیاز برای ساخت اثرات مسی و برنجی عبارتند از: مس، برنج و برخی آلیاژهای این دو فلز. ابزارهای کار به دو گروه بشرح ذیل طبقه­بندی می­شوند:

گروه اول: ابزارهایی که برای شکل ­دهی مواد اصلی موردنیاز هستند نظیر ماشین خمش، اجاق برقی، سندان (بلوک سنگین که بر روی آن به فلز چکش می­زنند) و چکش.

گروه دوم: ابزارهایی که برای قلم­زنی موردنیاز هستند برای مثال: ماشین ذوب­کننده­ی قیر، گازانبر، اسکنه­های قلم­زنی مختلف از جنس استیل و غیره.

طرز کار در ساخت این صنایع دستی:

ابتدا بخش داخلی یا بیرونی ماده­ی طلایی، مسی یا برنجی مورد نظر برای کاهش دادن سر و صدای چکش­ زدن و همچنین بمنظور جلوگیری از سوراخ شدن فلز در طی فرآیند قلم­زنی قیراندود می­شود یا با گچ پوشانده می­گردد. سپس طرح موردنظر نقاشی شده روی کاغذ پوستی به روی شیء موردنظر کپی می­شود. در مرحله­ی بعدی یک اسکنه­ی مناسب قلم­زنی  انتخاب می­شود و نوک آن روی سطح شیء قرار می­گیرد سپس اسکنه­ی قلم­زنی برای ایجاد طرح روی سطح شیء موردنظر توسط قلم­زن با چکش ضربه می­خورد. اسکنه­های قلم­زنی متفاوت هستند و دارای نام­های خاص خودشان می­باشند.

بعد از ایجاد طرح دلخواه روی سطح فلزی موردنظر، شیء تزیین شده برای جدا کردن قیر از بخش درونی یا بیرونی آن تحت حرارت قرار می­گیرد. بعد از جدا کردن قیر، شیارهای ایجاد شده روی شیء باید با پودر زغال چوب پر شوند. سپس سطح شیء بوسیله­ی لعاب سیاه پوشیده می­شود و در نتیجه طرح­های قلم­زنی شده به صورت خطوط سیاه قابل تشخیص دیده خواهند شد. طرح­های مورد استفاده توسط قلم­زن­ها اکثراً ذهنی و خلاقانه هستند و بندرت طرح­های قدیمی یا مینیاتورهای ایرانی بکار می­روند. برخی کارگاه­ها فقط اشیای مسی و برنجی را تولید می­کنند. برعکس، برخی کارگاه­ها بر قلم­زنی روی سطح اشیای موردنظر تمرکز می­کنند. آخرین گروه کارگاه­ها هر دو فرآیند تولید و قلم­زنی را انجام می­دهند.