نگهداری مناسب از ظروف بامبو

۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۲۵:۱۷ ب.ظ

چگونگی مراقبت و تمیز کردن ظروف بامبو

بامبو منبعی است که سریعاً تجدید می­شود. بعنوان یکی از گیاهانی که سریع رشد می­کند باید بدون آفت­کش­ها و کودها دوباره کاشته شود و رشد کند. بامبو چوب نیست اما به اندازه ­ی چوب محکم است در حالیکه به اندازه­ی علف دارای وزن سبک می­باشد. مانند چوب می­تواند برای کف­سازی و بعنوان تخته­ های گوشت و برش و ظروف پخت و پز مورد استفاده قرار گیرد. از آنجایی که در واقع یک گیاه قوی است و چوب نمی­باشد و یک منبع طبیعی است، شستشو و مراقبت از این ظروف مشابه با مراقبت از ظروف چوبی می­باشد. اما این دو را با هم اشتباه نگیرید! تفاوتها را در اینجا مقایسه کنید! مراقبت از این ظروف ساده می­باشند. شما می­توانید ظروف بامبوی خود را طوری نگه دارید که با تمیز کردن آنها و در صورت نیاز، نگهداری آنها در شرایط خاصی زیبا و تازه بنظر آیند.

 

 

همیشه این موضوع شدیداً توصیه می­شود که ظروف بامبو را در ماشین ظرفشویی نشویید، پاک­ کننده­ های ناملایم (مانند مایع های سفیدکننده غلیظ) و گرما برای این ظروف بسیار مضر هستند. سعی کنید که بلافاصله ذرات غذا روی ظروف را قبل از خشک شدنشان تمیز کنید. اگر غذا به ظرف چسبیده بود آن را به آرامی با یک زداینده­ی فلزی یا ناخن خود پاک کنید. سعی کنید که این ظروف مدت زیادی در آب (یعنی در ته ظرفشویی) نمانند این کار ممکن است عمر ظروف شما را کم کند.

 

 

 

نمونه­ هایی از ظروف بامبو

 

مواردی که برای شستن ظروف بامبو باید دم دست باشند:

صابون ظرف (صابون ظرف دارای pH متعادل را تهیه کنید)، پارچه­ برای خشک کردن ظروف، روغن معدنی یا روغن بامبو

·         از یک صابون ظروف ملایم و عادی یا یک صابون دارای pH متعادل استفاده کنید و ظروف بامبوی خود را در آب داغ صابونی بشویید. از یک پارچه­ی تمیزکننده برای تمیز کردن ذرات غذای چسبیده به ظرف استفاده کنید. (یک پارچه ­ی قابل استفاده­ی مجدد و مقرون به صرفه تهیه کنید)

·         ظروف بامبوی خود را در آب گرم بشویید. با یک پارچه­ی تمیز تا جایی که می­توانید خشک کنید، سپس آنها را در ماشین خشک­کننده­ قرار دهید تا فرآیند خشک کردن کامل شود.

·         اگر شما از ظروف بامبوی خود با گوشت خام استفاده می­کنید می­توانید از یک محلول سفیدکننده­ ی ملایم برای ضدعفونی کردن آن استفاده کنید سپس با مراحل بالا تمیز کنید.

·         هنگامی که ظروف بامبو خشک شدند آنها را با روغن معدنی یا روغن بامبو (در اکثر فروشگاه­های لوازم آشپزخانه یافت می­شوند) دوباره مرطوب کنید. برای استفاده از روغن، چند قطره را به یک پارچه­ی تمیز بچکانید و بر تمام سطح ظروف بمالید. در صورت لزوم این فرآیند را تکرار کنید. بگذارید که ظروف بمدت یک یا دو روز قبل از استفاده­ی مجدد با این وضعیت باقی بمانند.

بعنوان مثال در مورد کاسه­ های بامبو نکاتی برای افزایش دوام آنها وجود دارد که ذکر می­کنیم. اگرچه بامبو بسیار محکم است برخی عوامل به کاسه آسیب خواهند رساند و عمر آن را کوتاه خواهند کرد که رعایت این نکات می­تواند از این امر جلوگیری کند. از یک کاسه­ی بامبو در مایکروویو استفاده نکنید، در عوض غذا را در ظرف ایمن مایکروویو گرم کنید. این بهترین کار برای جلوگیری از داغ یا مرطوب شدن غذاها در کاسه­ های بامبو می­باشد. این ظروف برای سالادها نسبت به سوپ­ ها مناسب­تر می­باشند.

چنانچه مایل به مشاهده انواع مختلف ظروف بامبو و خرید آنها هستید، می­توانید چند نمونه از آنها را اینجا مشاهده کنید.