با صنعت میناکاری آشنا شویم

۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۵۵:۲۹ ب.ظ

صنعت «میناکاری» در ایران ( یکی از زیباترین صنایع دستی ایرانی)

میناکاری، همچنین معروف به مینیاتور آتشی یکی از عناصر ضروری هنرها و صنایع دستی ایران می­باشد. تکنیک میناکاری شامل نقاشی، رنگ­آمیزی و تزیین سطح فلزی یا سفال از طریق ذوب رنگ­های روشن تزیین شده بر طبق نقش و نگارها با یک طراحی ظریف می­باشد.

کلمه­ ی «مینا» شکل زنانه­ اسم فارسی «مینو» به معنای بهشت می­باشد. «مینا» به رنگ آسمان آبی اشاره می­کند. منشأ صنعت میناکاری از دوره­ ی ساسانی است که در اصل صنعتگران ایرانی این صنعت را قبل از اینکه آن را از طریق مغول­ها به هند گسترش دهند، شناختند و آن را بکار بردند. با این وجود پرداختن به این صنعت هیچ ردپایی برای دوره ی اسلامی قبل از سلطنت هفتمین پادشاه مغولی، قازان خان باقی نگذاشت. پادشاه بعدی دارای دانش شیمیایی درباره­ی ماده­ی جامد بود که آن را عمدتاً در زمینه­ی میناکاری بکار برد و کمک به افزایش استفاده از آن کرد. چند قرن بعد توریست فرانسوی بنام جین چاردین، بعد از دیدن حکومت صفوی، در دفتر خاطرات سفر خود به یک اثر هنری میناکاری شده و مزین به نقش و نگارهای پرندگان، حیوانات و گل­ها به رنگهای مینایی آبی روشن، سبز، زرد و قرمز اشاره می­کند.

از دیدگاه تکنیکی، صنعت میناکاری یک تکنیک بر اساس ذوب کردن پودر شیشه­ای، معمولاً در دمای بین 750 و C °850 می­باشد. پودر ذوب می­شود و روی فلز، شیشه یا سرامیک سخت می­شود و یک سطح صاف، مقاوم و شیشه­ای را تشکیل می­دهد.  نقره یکی از مواد پایه برای میناکاری است که برای پیوند بین مینا و فلز مطلوب می­باشد. نقاشی­ها و مدل­های استفاده شده برای اثرات مینایی در ایران نقش و نگارهای سنتی هستند که انتخاب آنها وابسته به سلیقه و اولویتهای صنعتگر می­باشد.

صنایع دستی ایران. مینا کاری

اشیاء در تکنیک میناکاری اصفهان ( صنایع دستی ایران)

در نوع فارسی میناکاری، میناکارها از مس و نقره برای بیشتر بخش­ها استفاده می­کنند. ابزارهای خاص مورد استفاده برای این تکنیک عبارتند از کوره­ها، انبرک­ها، ماشین­های چاپ و دستگاه­های پرس. مینا بطور کلی بمنظور مزین کردن گلدان­ها، جواهرات و لوسترها همچنین درها و ظروف برای معابد مورد استفاده قرار می­گیرد. طلا بعلت مقاومت و درخشندگی­ اش که رنگهای مینا را درخشان می­سازد بطور سنتی برای میناکاری جواهرات مورد استفاده قرار گرفته است. نقره بعدها و برای اشیایی مانند جعبه­ها، کاسه­ها، قاشق­ها و اشیای دیگر با یک سبک هنرمندانه معرفی شده است. از طرف دیگر از زمان ارائه­ی قانون کنترل طلا، مس برای هنر و صنعت­ معرفی شده است هنگامی که میناکارها در سراسر جهان مجبور به جایگزین کردن طلا با مواد جدید شدند.

صنایع دستی ایران. میناکاری

صنعت میناکاری اصفهان

بی­ تردید استان اصفهان مهد صنعت میناکاری در ایران می­باشد. تزیین فلزات یکی از ممتازترین هنرهای این شهر است. این صنعت مدتهاست که توجه نقاشان، طلاسازها و حکاکان را به خود جذب کرده است. ما می­توانیم گوشواره­ها، دست­بندها، جعبه­ها، ظروف و گلدان­های ساخته شده از طلا را بیابیم که مزین به نقاشی­های زیبای مینای آبی و سبز شده­اند. دقت و پشتکار دو کیفیت ضروری در پرداختن به این شکل از هنر می­باشند.

جنگ جهانی اول و انقلاب اجتماعی در ایران سبب یک دوره رکود شد که تا نیمه­ی قرن گذشته به طول انجامید. با این وجود این هنر بار دیگر از نظر کمّی و کیفی به پاس تلاش­های استاد شکرالله ثانی­زاده، استاد بزرگ میناکاری و نقاش ارزشمند اصفهان در طی سالهای 1970-1930 گسترش یافت. در حال حاضر برخی هنرمندان استان اصفهان به تولید اشیای دارای کیفیت عالی می­پردازند و این کار را ادامه می­دهند. برخی از آنها اثرات خود را در خیابان چهارباغ نزدیک کاخ نقش جهان به نمایش می­گذارند.